15 C
Slovenia

Povezava med življenjskim slogom in depresijo

Medicinska revija JAMA Network Open je objavila raziskavi, ki ponujata strategije za obvladovanje depresije. Hoja izboljša razpoloženje, zmanjšanje časa, preživetega na družbenih medijih, pa pomaga ublažiti razdražljivost in stres.

Povezava med številom dnevnih korakov in depresijo pri odraslih
Raziskava, objavljena decembra 2024, je analizirala podatke študij z več kot 96.000 odraslimi udeleženci in ugotovila, da je večje število dnevnih korakov povezano z zmanjšanjem simptomov depresije. Posamezniki, ki so dnevno prehodili vsaj 7.000 korakov, so imeli 31% manjše tveganje za razvoj depresije v primerjavi s tistimi, ki so naredili manj kot 5.000 korakov na dan. Vsako povečanje za 1.000 korakov na dan je prineslo dodatno 9 % zmanjšanje tveganja za depresijo. Ti rezultati dokazujejo, da lahko že zmerno povečanje telesne aktivnosti, prispeva k izboljšanju duševnega zdravja.

Zmerna hoja je povezana z boljšim razpoloženjem in nižjo stopnjo depresivnih občutkov. Za posameznike, ki iščejo naravne alternative, je hoja preprosta, dostopna in učinkovita možnost za izboljšanje duševnega zdravja.

Razdražljivost in uporaba družbenih omrežij pri odraslih v ZDA
Študija, objavljena januarja 2025, je raziskovala povezavo med uporabo družbenih omrežij in razdražljivostjo pri odraslih v ZDA. Ugotovitve kažejo, da so posamezniki, ki pogosto uporabljajo družbena omrežja, poročali o višjih stopnjah razdražljivosti.

Pri uporabi večji del dneva je bilo ugotovljeno znatno povečanje razdražljivosti za Twitter (0,67 točke; 95 % IZ, 0,30–1,05 točke), TikTok (1,69 točke; 95 % IZ, 1,44–1,94 točke), Instagram (0,69 točke; 95 % IZ, 0,44–0,94 točke) in Facebook (1,40 točke; 95 % IZ, 1,19-1,61 točke).

Pretirana izpostavljenost družbenim medijem poveča občutke razdražljivosti, kar je pogosto povezano z depresijo. Daljši čas uporabe družbenih medijev vodi v slabše razpoloženje, še posebej pri negativnih vsebinah. Uporaba družbenih omrežij vpliva na povečano razdražljivost, kar je potrebno upoštevati pri obravnavi duševnega zdravja.

Študija predlaga omejitev uporabe družbenih medijev za uravnavanje razpoloženja in zmanjšanje duševnega pritiska.

Praktični nasveti za izboljšanje duševnega zdravja
Vključite redno hojo v svoj vsakdanjik. Začnite s kratkimi sprehodi in postopoma povečujte število korakov, pri čemer si prizadevajte za vsaj 7.000 korakov na dan.

Omejite uporabo družbenih omrežij: bodite pozorni na čas, ki ga preživite na družbenih omrežjih, in poskusite zmanjšati njihovo uporabo, še posebej, če opazite povečano razdražljivost ali stres.

Vzpostavite zdrave življenjske navade: poskrbite za uravnoteženo prehrano, zadosten spanec in redno telesno vadbo, kar lahko skupaj prispeva k boljšemu duševnemu počutju.

Poskusite vključiti te preproste spremembe v svoj vsakdan.

Viri
Bizzozero-Peroni, B., Díaz-Goñi, V., Jiménez-López, E., Rodríguez-Gutiérrez, E., Sequí-Domínguez, I., Núñez de Arenas-Arroyo, S., López-Gil, J. F., Martínez-Vizcaíno, V., & Mesas, A. E. (2024). Daily step count and depression in adults: A systematic review and meta-analysis. JAMA Network Open, 7(12) https://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2024.51208

Perlis, R. H., Uslu, A., Schulman, J., Gunning, F. M., Santillana, M., Baum, M. A., Druckman, J. N., Ognyanova, K., & Lazer, D. (2025). Irritability and social media use in US adults. JAMA Network Open, 8(1) https://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2024.52807

Intervjuji

Strokovni Prispevki

Publikacije