Nova študija, objavljena v reviji Journal of Affective Disorders Reports, osvetljuje globoke in pogosto uničujoče učinke odtegnitve antidepresivov. Raziskava, ki jo je vodila Joanna Moncrieff z University College London, je pokazala, da je 80 % udeležencev, ki so prenehali jemati antidepresive, doživelo zmerne do hude posledice za svoje življenje, vključno z motnjami pri delu, napetimi odnosi in celo izgubo službe. Zaskrbljujoče je, da je 40 % udeležencev poročalo o simptomih, ki so trajali več kot dve leti, 25 % pa jih ni moglo popolnoma prenehati z jemanjem antidepresivov.
Ugotovitve ponovno sprožajo razpravo o naravi odtegnitve antidepresivov, ki poteka v psihiatriji. Kritiki že dolgo trdijo, da se simptomi po umiku pogosto zamenjujejo za ponovitev osnovnih bolezni, vendar ta študija z uvedbo diskriminacijske lestvice simptomov antidepresivnega umika (DAWSS) to trditev izpodbija. Lestvica DAWSS opredeljuje 15 simptomov, ki so najverjetneje posledica odtegnitve antidepresivov in ne že obstoječih težav z duševnim zdravjem.
„Polovica udeležencev naše raziskave, ki so prenehali jemati antidepresive, je imela odtegnitvene simptome, ki so trajali več kot eno leto, približno tretjina več kot dve leti, 10 % pa več kot pet let. Pogosto je prišlo do poslabšanja delovne sposobnosti, vključno s skrajšanjem delovnega časa, bolniškim dopustom ali popolno prekinitvijo dela. Pogosto so poročali tudi o težavah v družini in odnosih ter o tem, da so se morali odpovedati družabnim dejavnostim. Odgovori v prostem besedilu so razkrili, da so nekatere osebe utrpele veliko oviranost in stiske.“
Vir: madinamerica.com