21.9 C
Slovenia

Bi radi obiskali ambulanto za opuščanje psihiatričnih zdravil?

Celjsko srečališče je 15. novembra 2024 organiziralo srečanje na temo zaskrbljujočega pojava pretirane širitve psihiatričnih diagnoz in pretirani uporabi psihiatričnih zdravil. Predvsem je to problematično pri otrocih in mladostnikih, ki se jim prehitro postavlja različne diagnoze in predpisuje zdravila, ne da bi se njih in starše opozorilo na nevarnost in škodljivost uporabe (predvsem pri dolgotrajni uporabi).

Z nami sta bila mag. Miran Možina, dr. med., psihiater in psihoterapevt, direktor Fakultete za psihoterapevtsko znanost v Ljubljani in dr. Tomaž Makovec, farmacevt.

Miran Možina ima dolgoletne, bogate in raznolike izkušnje dela z ljudmi s težavami v duševnem zdravju, ki jim pristopa celostno. Imel je odlične učitelje, ki so človeka s težavami videli onkraj teh težav. Tej vrednoti je ostal zvest ter jo uspešno in srčno udejanja že mnogo let. Ta način  omogoča ljudem v psihološki stiski ostati več kot le nosilci diagnoze.

Tomaž Makovec je upokojeni profesor na Medicinski fakulteti in avtor knjige Medicina je padla na glavo. Do tega spoznaja se je dokopal pri lastnem padcu in hudih poškodbah, zaradi katerih je užival psihiatrična zdravila. Presenetili so ga njihovi stranski učinki in ga popeljali v raziskovanje tega področja. Plod tega je omenjena knjiga in aktivizem na tem področju.

Govorili smo o že preizkušenih načinih, ki podpirajo duševno zdravje in večajo kvaliteto življenja. In ne nazadnje – spregovorili smo tudi o norosti sveta, v katerem živimo in ki ima nemali vpliv na stanje našega duha.

Za obisk ambulante se obrnite na Ambulanto Univerze Sigmunda Freuda v Ljubljani.

Več o organizaciji Živi in zdravi si lahko pogledate na njihovi spletni strani.

Intervjuji

Strokovni Prispevki

Publikacije